Інфінітив в англійській мові
У цій статті розберемося з тим, навіщо потрібен інфінітив в англійській мові, які види інфінітиву існують і що це взагалі таке.
Інфінітив в англійській мові відіграє важливу роль, оскільки виконує багато функцій одночасно: поєднання дієслів, вираження мети та наміру, вираження бажання та необхідності.
Що таке інфінітив в англійській мові?
Інфінітив в англійській мові (англ. - Infinitive) — це перша (або “словникова”) форма дієслова, що відповідає на питання “що робити?”. В українській мові відмінною рисою інфінітива є закінчення “-ть”: робити, ходити, сидіти, лежати. В англійській мові відмінною рисою інфінітива є частка to: to do, to walk, to sit, to lie. Подивимося на більше кількість прикладів дієслів у формі інфінітива.
- To see - бачити
- To swim - плавати
- To create - створювати.
Використання інфінітиву в англійській мові
Хороша новина полягає в тому, що функції інфінітива в англійській мові в багатьох випадках схожі з його функціями в українській мові. У цьому розділі розберемося з ситуаціями, в яких інфінітив використовується і є незамінним.
Вираження цілі та наміру
Інфінітив в англійській мові використовується для вираження мети та наміру. Перекладати його в такому випадку прийнято словом “щоб”.
She came here to see her friend. - Вона прийшла сюди, щоб побачити свого друга.
We should leave earlier to catch the bus. - Нам варто вийти раніше, щоб встигнути на автобус.
They fulfilled all of the tasks yesterday to have a rest today. - Вони виконали всі завдання вчора, щоб відпочити сьогодні.
У наведених прикладах головний герой речення (підмет) здійснює певну дію, маючи намір виконати ще одну дію як результат. Однак бувають випадки, коли головний герой речення робить щось з метою, щоб інша особа отримала результат і змогла виконати те чи інше дію як наслідок. Щоб виразити таку думку, перед інфінітивом слід поставити слово for + людина, для якої підмет щось робить.
We work hard for our children to have everything they need. - Ми важко працюємо, щоб наші діти мали все, що їм потрібно.
I shouted for my words to be heard. - Я крикнув, щоб мої слова були почуті.
He is trying to enter university for his parents to be proud of him. - Він намагається вступити в університет, щоб його батьки ним гордилися.
Зв'язування двох дієслів реченні
Дієслово в інфінітиві в англійській мові часто використовується як друге дієслово в реченні. Іншими словами, частка to зв’язує два дієслова в реченні: присудок (головне дієслово речення) і другорядне дієслово.
She needs to accomplish a project before the deadline. - Їй потрібно закінчити проект до крайнього терміну.
They advised me to see a doctor. - Вони порадили мені звернутися до лікаря.
He promised to see me off when I was leaving. - Він пообіцяв проводити мене, коли я їхав.
We intend to make a decision by the end of the day. - Ми маємо намір прийняти рішення до кінця дня.
Примітка: зв’язка двох дієслів у реченні за допомогою інфінітива — лише один із способів цієї зв'язки. Деякі дієслова не можна поєднувати таким чином, і вони слідують іншим правилам: поєднання за допомогою дієслова з закінченням -ing (герундій).
She insisted on trying one more time. - Вона наполягла, щоб спробувати ще раз.
Або ж поєднання за допомогою підрядного речення.
We suggest that you should sue him. - Ми пропонуємо тобі подати на нього в суд.
Такі схеми поєднання дієслів — окрема тема англійської граматики, і, найчастіше, такі моменти слід запам’ятовувати одразу під час вивчення того чи іншого дієслова.
Після прикметників
Після більшості прикметників в англійській мові використовується інфінітив. Однак тут є багато винятків. Подивимося на приклади.
I’m afraid to walk in the forest at night. - Я боюся гуляти в лісі вночі.
We’re glad to invite you to our club! - Ми раді запросити вас до нашого клубу!
He was happy to see me and it really mattered to me! - Він був радий побачити мене, і це було справді важливо для мене!
Найбільш поширеними винятками є interested in (зацікавлений), responsible for (відповідальний за), used to (звиклий до), fond of (захоплюватися чимось), tired of (втомлений від). З наведеними словами замість інфінітива використовується перша форма дієслова з закінченням -ing.
He was interested in dealing with us. - Він був зацікавлений у співпраці з нами.
Who is responsible for hiring new workers? - Хто відповідальний за найм нових працівників?
I’m not used to speaking so loudly. - Я не звик говорити так голосно.
They’ve been fond of painting all their lives. - Вони захоплюються живописом все своє життя.
I’m tired of waiting! Where’s he? - Я втомився чекати! Де він?
У поєднанні з питальними словами
Дуже поширений випадок використання інфінітива в англійській мові — це зв'язка питального слова та дієслова в першій формі. Щоб зрозуміти, навіщо таке використання потрібно, необхідно подивитися на приклади нижче, попередньо згадавши, що таке питальні слова.
Питальні слова — це слова, які використовуються для задавання спеціальних уточнюючих питань. До них відносяться what (що), where (де, куди), who (хто, кого, кому, ким), when (коли), how (як) та інші. Звісно, питання — не єдиний контекст, у якому такі слова використовуються, і в даному випадку нас цікавить використання їх з інфінітивом.
She doesn’t know what to say. - Вона не знає, що сказати.
Can you explain to me how to advertise goods? - Можеш пояснити мені, як рекламувати товари?
Even if you didn’t know where to go, you could always ask me. - Навіть якщо б ти не знав, куди йти, ти завжди міг би запитати у мене.
Примітка: як видно з перекладу прикладів, таке використання інфінітива також досить поширене в українській мові і мало чим відрізняється від англійської.
Голий інфінітив (bare infinitive)
Голий інфінітив в англійській мові — це та ж сама перша форма дієслова, але без частки to. Голий інфінітив використовується в конкретних ситуаціях, про які йтиметься в цьому розділі.
Модальні дієслова
Перша форма дієслова без частки to використовується після модальних дієслів та виразів. Нагадаємо, що модальні дієслова — це спеціальні слова, які виражають ставлення мовця до ситуації, що описується в реченні. До модальних дієслів належать can/could (могти, міг), must (повинен), should (слід), may/might (мати/мав дозвіл), dare (сміти), will/would (вираження майбутнього часу), had better (краще), would rather (краще, швидше, вважав би за краще) та інші.
We should use this opportunity, we won’t stand another chance. - Нам слід скористатися цією можливістю, у нас не буде іншого шансу.
She can work better, but she’s too lazy. - Вона може працювати краще, але вона занадто лінива.
It may be true, but I don’t trust him. - Це може бути правдою, але я йому не вірю.
Каузативні дієслова (causative verbs)
Каузативні дієслова — це ті дієслова, які виражають спонукання того чи іншого персонажа зробити якусь дію. До них належать make (змушувати), let (дозволяти), have (давати завдання, просити), help (допомагати).
No one can make me apologize to her. I’m not guilty. - Ніхто не може змусити мене перед нею вибачитися. Я не винен.
We had our partners represent our company at the international meeting. - Ми дали завдання нашим партнерам представляти нашу компанію на міжнародній зустрічі.
I will never let him fail me. - Я ніколи не дозволю йому підвести мене.
She helped me go through the most difficult time in my life. - Вона допомогла мені пройти через найскладніший період мого життя.
Примітка: слово help можна використовувати як з звичайним інфінітивом (з to), так і з голим.
She helped me go through = She helped me to go through.
Питання з why та why not
Іноді мовцю необхідно зрозуміти причину та зміст виконання якогось дії, не звертаючись при цьому до конкретної особи. Наприклад, "навіщо сидіти тут?". У такому випадку після why використовується голий інфінітив.
Why give up? We’ll win the war! - Навіщо здаватися? Ми виграємо війну!
Why not leave the city now? - Чому б не покинути місто зараз?
У складному додатку з дієсловами сприйняття
Коли йдеться про дію, яка відбувається/відбулася/відбудеться прямо перед вами, або ви сприймаєте її як завершену, використовується голий інфінітив. Зазвичай цей інфінітив використовується в зв'язці з такими дієсловами, як see (бачити), hear (чувати), smell (відчувати на запах), notice (помітити), watch/observe (спостерігати), listen to (слухати), feel (відчувати).
I heard him close the door and leave the building. - Я почув, як він закрив двері і вийшов з будівлі.
Did you notice me shout at you? - Ти помітив, як я крикнув на тебе?
I reckon I’ll just do nothing and watch everything collapse. - Я думаю, що я просто не буду нічого робити і буду спостерігати, як все розвалиться.
I don’t think I’ll live long enough to see you grow up. - Я не думаю, що я проживу достатньо довго, щоб побачити, як ти подорослішаєш.
Специфічні види інфінітиву
В 99% случаев инфинитив — это просто первая форма глагола. Иногда она идет со словом to, а иногда предстает перед нами в голом виде без to. Однако, помимо просто инфинитива, рассмотренного в предыдущих разделах, существуют еще 3 вида, которые менее распространены. Рассмотрим эти виды в этом разделе, как в голом, так и в полноценном виде с to.
Тривалий інфінітив (continuous infinitive)
Тривалий інфінітив використовується в тих ситуаціях, коли говорящий повідомляє про дію, яке відбувається протягом певного часу, є процесом, паралельним головній дії в реченні. Має цей інфінітив наступний вигляд: to be doing (або be doing в голому вигляді). Розглянемо приклади ситуацій, у яких цей інфінітив можна використовувати.
We are talking about future plans, though we should be thinking about how to survive the current situation. - Ми думаємо про плани на майбутнє, хоча повинні думати про те, як вижити в поточній ситуації. (використовуємо, щоб підкреслити, в якому процесі нам слід бути зараз)
She seems to be sleeping now. - Здається, вона зараз спить (дія "спить" відбувається паралельно головному дієслову в реченні "здається").
They are heard to be trying to figure out the situation. - Ходять чутки, що вони намагаються розібратися з ситуацією (дія "намагаються" відбувається паралельно головному дієслову в реченні "ходять чутки").
She must be walking outside. I’ve seen her there recently. - Вона, мабуть, гуляє на вулиці. Я недавно бачив її там (використовуємо, щоб підкреслити, що ми впевнені, що вона прямо зараз гуляє на вулиці).
Доконаний інфінітив (perfect infinitive)
Доконаний інфінітив використовується для того, щоб вказати на дію, яка відбулася раніше, ніж дія, описана головним дієсловом у реченні. Він має вигляд to have done (або have done в голому вигляді).
У голому вигляді цей інфінітив використовується після модальних дієслів, щоб надати їм "минулого відтінку". Розглянемо приклади:
You should have informed me earlier about that! - Тобі слід було повідомити мене про це раніше!
He must have already bought all the necessary ingredients. - Він, ймовірно, вже купив всі необхідні інгредієнти.
I could have drunk way more spirits, but I wasn’t ready. - Я міг випити значно більше алкоголю, але я був не готовий.
This comment may have been deleted by the sender. - Цей коментар, можливо, був видалений відправником.
У стандартному, не голому вигляді, доконаний інфінітив часто використовується як складова частина складеного підмета:
They seem to have left the key at home again. - Здається, вони знову залишили ключі вдома. (дія "залишили" відбулася до дії, описаної головним дієсловом у реченні "здається").
He is said to have graduated from university. - Кажуть, що він закінчив університет. (дія "закінчив" відбулася до дії, описаної головним дієсловом у реченні "кажуть").
I’m so glad to have spent time with you today. - Я так радий, що провів сьогодні час з тобою. (дія "провів" відбулася до дії, описаної головним дієсловом у реченні "бути радим").
Доконаний тривалий інфінітив (perfect-continuous infinitive)
Доконаний тривалий інфінітив використовується в тих самих контекстах, що й доконаний інфінітив, розглянутий у попередньому розділі. Однак його значення відрізняється: він описує, що другорядна дія почалася раніше, ніж головна дія в реченні (описана присудком), і тривала до того моменту, коли почалася головна дія в реченні. Він має вигляд: to have been doing (або have been doing у голому вигляді).
Розглянемо приклади:
He seems to have been trying to solve this problem for 3 days. - Здається, він намагався вирішити цю проблему вже 3 дні.
They are seen to have been solving this problem since last week. - Видно, що вони вирішують цю проблему з минулого тижня.
He must have been convincing her all day. - Ймовірно, він переконує її вже цілий день.
Висновок
Інфінітив — це початкова форма дієслова, яка не змінюється за часами та особами і часто використовується для вираження дії в загальному сенсі. В англійській мові інфінітив відіграє важливу роль, оскільки він використовується в різних конструкціях, таких як після модальних дієслів, у складних дієслівних часах, а також для вираження цілей і намірів. Інфінітив допомагає будувати фрази, передавати значення на рівні абстракції, робити мову більш різноманітною та точною.
Оцініть статтю
0
Залишіть коментар