20% знижки на курс англійської по промокоду ENGLISHBLOG!

Закінчення -ed

Граматика
5 хвилин читати
16.01.2024
0
0
1320

У цій статті ми узагальнемо і впорядкуємо Ваші знання про закінчення -ed в англійській мові, пройдемося за всіма його значеннями та розберемося з нюансами використання цього закінчення з різними словами. Почнемо!

Якщо Ви слухаєте англійські пісні, дивитеся англомовні фільми і тим паче читаєте англомовну літературу, Ви сто відсотків стикалися із закінченням -ed у дієслів в англійській мові. Ті, хто вивчають англійську мову, розрізнено черпають інформацію про це закінчення, знаючи, що воно використовується в минулому часі, з третьою формою дієслова і в деяких інших ситуаціях. 

Закінчення -ed в англійській мові

Закінчення -ed в англійській використовується у тих ситуаціях, коли з дієслова потрібно зробити його третю форму або другу форму. Третя форма дієслова використовується в пасивному стані та часах групи Perfect і відповідає на питання "що зроблений?", "який?". Друга форма дієслова використовується в минулому часі, відповідаючи на питання "що зробив?", а також у умовному способі для опису нереальних та уявних дій. Погляньмо на приклади.

The box was delivered two hours ago. - Коробка була доставлена дві години тому (у даному випадку, delivered - це третя форма дієслова deliver).

We noticed him working hard. - Ми помітили, як він старанно працює (У даному випадку, noticed - це друга форма дієслова notice).

I would be so fat if I worked there. - Я була б такою товстою, якби працювала там (у даному, worked - це друга форма дієслова work).

Примітка: як відомо, в англійській мові є дві групи дієслів: правильні та неправильні. Закінчення -ed додається лише до правильних дієслів, а ось другу та третю форму неправильних дієслів слід запам'ятовувати окремо.

Нюанси використання закінчення -ed з різними словами

У цьому розділі розберемося, які існують нюанси та винятки щодо використання закінчення -ed.

Закінчення -e, -ee

Якщо основне слово закінчується -ee, -e, то замість закінчення -ed додаємо просто -d (адже в слові вже є своя літера -e).

  • guarantee (гарантировать) - guaranteed
  • create (создавать) - created
  • evolve (эволюционировать) - evolved
  • collaborate (сотрудничать) - collaborated

Закінчення -y

Якщо основне слово закінчується -y, є два варіанти розвитку подій.

Варіант перший: якщо слово закінчується -y, а звук перед ним - приголосний, то при додаванні закінчення -ed літера y змінюється на i.

  • reply (відповідати) - replied
  • try (пробувати, намагатися) - tried
  • verify (підтверджувати) - verified
  • fry (смажити) - fried

Варіант другий: якщо слово закінчується на y, а звук перед ним – голосний, то з основою слова нічого не відбувається і до неї просто додається закінчення –ed.

  • play (грати) - played
  • stay (залишатися) - stayed
  • delay (відкладати, переносити) - delayed
  • enjoy (насолоджуватися) - enjoyed

Подвоєння приголосних при додаванні закінчення -ed

Якщо на останній склад слова падає наголос, і при цьому закінчується це слово на одну приголосну літеру – це літера подвоюється.

  • stop (зупинити, припинити) - stopped
  • rot (гнити) - rotted
  • rob (грабувати) - robbed
  • nod (кивати) - nodded
  • nap (дрімати) - napped
  • prefer (надавати перевагу) - preferred
  • transfer (переказувати) - transferred

Подвоєння літери l

Відразу варто зазначити: це правило стосується лише британського варіанту англійської мови. У британській англійській, літера l, на яку закінчується дієслово, подвоюється при додаванні закінчення -ed, навіть якщо останній склад ненаголошений.

  • travel (подорожувати) - travelled (американська англійська: traveled)
  • quarrel (сваритися) - quarrelled (американська англійська: quarreled)
  • cancel (скасувати) - cancelled (американська англійська: canceled)
  • model (моделювати) - modelled (американська англійська: modeled)

Закінчення -ic.

При додаванні закінчення -ed до слова, яке закінчується на -ic, спочатку необхідно додати літеру k, а потім вже закінчення -ed.

  • panic (панікувати) - panicked
  • picnic (проводити пікнік) - picnicked
  • mimic (імітувати) - mimicked

Як вимовляється закінчення -ed

Як правило, літера e в закінченні -ed не вимовляється. Однак у деяких випадках її все ж таки прийнято вимовляти для зручності мовця.

Літера e в закінченні -ed вимовляється у тому випадку, коли саме слово закінчується на звуки t і d, щоб мовцю зручно було вимовити минулу форму. У такому випадку закінчення -ed вимовляється, як [ɪd]. Прослухаємо кілька відео прикладів для повного розуміння вимови.

They must have decided something by now. - Вони, швидше за все, вже щось вирішили (слово decide закінчується звуком d, тому закінчення -ed вимовляється повністю)

The villagers started vanishing without a trace. - Жителі села почали зникати без сліду (слово start закінчується звуком t, тому закінчення -ed вимовляється повністю).

Now he needed a new project. - Тепер йому знадобився новий проект (слово need закінчується звуком d, тому закінчення -ed вимовляється повністю).

В інших випадках, літера e в закінченні -ed не вимовляється взагалі. А ось літера d має два варіанти вимови: [t] та [d].

Якщо слово закінчується на дзвінкий приголосний звук або голосний, закінчення -ed вимовляється як [d].

He should have died in here. - Він мав померти тут.

The women played cards. - Жінки грали в карти.

Якщо слово закінчується на глухий приголосний звук, закінчення -ed вимовляється, як [t].

I came back with a pie I had baked to say I’m sorry. - Я повернувся з пирогом, який я випек, щоб вибачитися.

What do you mean? - I faked all the results. - Що ти маєш на увазі? - Я підробила усі результати.

Примітка: вся вищевказана інформація - це правила, як в ідеалі має вимовлятися закінчення -ed у різних ситуаціях. У живій англійській мові більшість із вищезгаданих нюансів часто опускаються і “ковтаються” у швидкій розмові.

Випадки вживання закінчення -ed в англійській мові

У англійській мові є два основних випадки вживання закінчення -ed: друга і третя форма дієслова. А ось ці окремі випадки, у свою чергу, поділяються ще на кілька підвидів. Розберемося з кожним із них!

Закінчення -ed у другій формі дієслова

Друга форма дієслова має два варіанти застосування: простий минулий час (past simple) і другий тип умовного способу (коли мовець фантазує і уявляє нереальну ситуацію). Розберемося докладніше з кожним із варіантів використання та поглянемо на приклади.

Простий минулий час (Past Simple)

Тут все просто: щось колись сталося чи відбувалося, але більше не відбувається? Описуємо це за допомогою другої форми дієслова!

I worked at school when I was younger. - Я працював у школі, коли був молодшим.

We enjoyed the play really much! - Нам справді дуже сподобалася п'єса!

I needed answers. - Мені були потрібні відповіді.

Примітка: друга форма дієслова використовується лише у стверджувальних реченнях. У питаннях і запереченнях використовується перша форма дієслова, а показником минулого часу виступає допоміжне слово did.

Умовний спосіб

Умовний спосіб - це "фантазії" про сьогодення або майбутнє, які в даний момент або неможливо, або практично неможливо втілити в життя. Найчастіше, умовний спосіб використовується в умовних реченнях другого типу (second conditional) або з виразами I wish і if only. Важливо розуміти, що використовуючи другу форму дієслова в умовному способі, мовець фантазує про теперішній або майбутній час.

If I started to work right now, maybe I would finish the project by tomorrow. - Якби я почав працювати прямо зараз, можливо, я закінчив би проект до завтра.

If only she solved her problems as soon as possible. - От би вона вирішила свої проблеми якнайшвидше.

I wish I played football. - Шкода, що я не граю у футбол.

Закінчення -ed у третій формі дієслова

Закінчення -ed також використовується для утворення третьої форми правильних дієслів. Існує два найбільш поширені випадки використання третьої форми дієслова: пасивний стан і часи групи perfect. Поговоримо про них докладніше.

Пасивний стан

Пасивний стан - це спеціальна конструкція, яка використовується, щоб підкреслити той факт, що над предметом (над головним героєм речення, підметом) відбувається, відбулася або відбудеться якась дія. Як правило, використовується пасивний стан в тих ситуаціях, коли мовець або не знає виконавця дії, або виконавець дії не має жодного значення в момент розмови.

Утворюється пасивний стан просто: дієслово to be (яке змінюється за часами) + третя форма дієслова.

I am often invited to parties. - Мене часто запрошують на вечірки.

She was offered a new job. - Їй запропонували нову роботу.

The whole staff will be informed tomorrow. - Весь персонал буде проінформовано завтра.

We have been abandoned. - Нас покинули.

Часи групи perfect

Третя форма дієслова використовується у всіх часах групи perfect: present perfect (використовується, коли на момент розмови є результат якоїсь дії), past perfect (коли результат виконання якоїсь дії вже був у певний момент у минулому), future perfect (коли результат буде до певного моменту у майбутньому).

Схема побудови речення наступна: have + третя форма дієслова (present perfect), had + третя форма дієслова (past perfect), will have + третя форма дієслова (future perfect).

I have accomplished another project. Can I have a day off? - Я закінчив черговий проект. Чи можна мені вихідний?

She knew that he had already started a new life. - Вона знала, що він уже розпочав нове життя.

Maybe by then, the President will have done something drastic. - Може до того часу, Президент зробить щось радикальне.

Третя форма дієслова як прикметник

Як було сказано вище, третя форма дієслова відповідає на питання “який?” та “що зроблений?”. Грубо кажучи, у своєму первісному вигляді, ця форма працює, як прикметник, і використовувати її як прикметник звичайно ж теж можна.

The checked exams are on the table. - Перевірені іспити лежать на столі.

Closed doors should be opened immediately. - Зачинені двері слід негайно відчинити.

We had a signed document, right? Didn’t we? - У нас був підписаний документ, вірно? Так чи ні?

Складені прикметники

Закінчення -ed можна використовувати, щоб утворити прикметник, яке описує характер або зовнішній вигляд людини або предмета. Погляньмо на приклади.

  • bald-headed - з лисою головою
  • blue-eyed - блакитноокий
  • brave-hearted - з хоробрим серцем
  • pale-skinned - з блідою шкірою

Ви можете самостійно скласти сотні подібних прикметників, поєднавши два слова, перше з яких - ознака предмета або людини, а друге - сам предмет, який ви описуєте, з доданим до нього закінченням -ed.

Дякуємо Вам за прочитання нашої статті та впевнені, що у Вас більше не залишилося жодних питань щодо закінчення -ed в англійській мові!

Оцініть статтю

  • 0

Залишіть коментар

Банер